Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED

Zabierz nasz kalkulator ze sobą! Wersje mobilne.

 

W odpowiedzi na wiele pytań o wersję off-line naszego kalkulatora stworzyliśmy specjalny plik HTML, który można uruchomić na dowolnym komputerze, tablecie lub telefonie bez połączenia z internetem. Napisaliśmy również  aplikację dla systemu Android. Oba pliki można pobrać poniżej klikając na ikonki:

Enterius_Wire_Calc_HTML.png         Enterius_Wire_Calc_Android.png

UWAGA! Plik HTML nie będzie działał poprawnie w przeglądarkach, które mają wyłączone skrypty JavaScript lub nie obsługują CSS.

Aplikacja dla systemu Android już wkrótce będzie również dostępna w sklepie Google Play.

 


 

Dobranie odpowiedniego przekroju przewodu do płynącego w nim prądu to bardzo istotna rzecz, choć niestety często zaniedbywana przez projektantów lub instalatorów. Konsekwencje dobrania zbyt małego przekroju przewodów zazwyczaj kończą się negatywnie, a w skrajnych przypadkach mogą być naprawdę drastyczne (pożar, zniszczenie instalacji, itp.). Dlatego warto poświęcić nieco czasu na poprawne obliczenie tych przekrojów i w przyszłości oszczędzić sobie wielu problemów.

Poniżej udostępniamy kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED, który upraszcza dobór odpowiedniego przekroju do maksimum. Wystarczy wpisać podstawowe parametry instalowanego oświetlenia, a kalkulator policzy nam minimalny przekrój przewodów, jakie musimy zastosować aby nie było problemów ze spadkami napięcia na diodach LED, z grzaniem się przewodów lub z zakłóceniami.

Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z instalacjami LED mocno polecamy przeczytanie wszystkich naszych artykułów technicznych przed pierwszą instalacją. Technologia LED jest dużo bardziej wymagająca od tradycyjnego oświetlenia i dobre wykonanie oświetlenia LED jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka!


 Kalkulator zalecanego przekroju przewodów dla LED 
Liczenie przekroju na podstawie:

Prądu [A]         Mocy [W]
Napięcie zasilania LED:  V 
Prąd płynący w obwodzie: A
Długość przewodów: m
 Najcieńszy zalecany przewód: 
Przekrój:  mm2 
Spadek napięcia wyniesie: V


UWAGA! Jeżeli w wyniku obliczeń pokaże się # >25! oznacza to, że minimalny przekrój przewodu powinien być większy niż 25mm2! W takiej sytuacji radzimy przeprojektować system (na przykład przez rozproszenie zasilaczy lub sterowników) zamiast zwiększać przekrój przewodów, który już w wersji 25mm2 jest gigantyczny!


Generalnie należy tak projektować instalacje LED aby jak najbardziej rozpraszać obwody i ograniczać prądy oraz długości przewodów. Jest to szalenie ważne zwłaszcza dla instalacji pracujących z modulacją PWM, która powoduje generowanie zakłóceń w przypadku dużych prądów i długich przewodów. Zakłócenia te poza negatywnym wpływem na inne instalacje czy sygnały radiowe mogą również uszkadzać diody LED (przepięcia generowane w obwodach)! Dlatego zalecamy rozpraszanie obwodów na kilka mniejszych, stosowanie jak najkrótszych połączeń oraz bardzo dokładny dobór przekroju przewodów. Takie działania nie tylko uchronią Państwa przed uszkodzeniem diod czy problemami z komunikacją bezprzewodową ale również zminimalizują zjawisko magnetostrykcji w tranzystorach mocy wyjść sterowników i wzmacniaczy LED. Zjawisko to przy długich przewodach, dużych prądach i modulacji PWM powoduje generowanie sygnałów akustycznych przez te tranzystory w postaci buczenia lub piszczenia w zależności od częstotliwości PWM!

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule technicznym "Jak właściwie dobrać przekrój przewodów zasilających do LED?".