Wzmacniacze LED dla oświetlenia diodowego

Wzmacniacz LED EPM-153
Wzmacniacz LED EPM-153

Do czego potrzebny mi wzmacniacz LED?

Z uwagi na popularność oświetlenia diodowego coraz częściej okazuje się że chcemy podłączyć do jednego sterownika lub ściemniacza obwody LED o mocy znacznie przekraczającej możliwości wyjść. Możemy oczywiście zastosować drugi ściemniacz lub sterownik ale wtedy komplikujemy sobie obsługę systemu. Jeśli więc zależy nam na prostej obsłudze, czyli sterowaniu całego oświetlenia z jednego miejsca to właśnie potrzebujemy jednego lub więcej wzmacniaczy LED.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego możemy zechcieć zastosować taki wzmacniacz. Mianowicie aby rozproszyć instalację oświetlenia na kilka mniejszych obwodów ale zachować sterowanie z jednego miejsca. Takie rozproszenie ma wiele zalet. Głównie zmniejszenie prądów płynących w pojedynczych obwodach, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka generowania zakłóceń oraz umożliwia stosowanie przewodów o mniejszych przekrojach. Więcej na ten temat w artykule o modulacji PWM.

Jak taki wzmacniacz LED działa?

Wzmacniacz zwany często także ekspanderem LED to nic innego jak urządzenie kopiujące sygnał PWM ze sterownika lub ściemniacza i wystawiające go na swoich wyjściach, które mają zazwyczaj większą obciążalność prądową - czyli można do nich podłączyć większą moc. Wzmacniacze LED wymagają więc dodatkowych zasilaczy o mocy odpowiedniej do podłączanych obciążeń ponieważ w przeciwieństwie do wzmacniaczy audio nie posiadają zasilaczy "na pokładzie".

Jakie są zalety użycia wzmacniacza LED?

Po pierwsze zachowujemy oryginalną funkcjonalność i łatwość sterowania ale możemy rozbudowywać system oświetlenia w prawie nieograniczony sposób.

Po drugie rozpraszamy instalację na mniejsze części co umożliwia kontrolę przepływu dużych prądów, a co za tym idzie minimalizację zakłóceń oraz problemów ze spadkami napięć. Rozpraszanie eliminuje także koniecznośc stosowania bardzo grubych przewodów.

Po trzecie możemy zastosować większą ilość zasilaczy o mniejszej mocy, co poza minimalizacją zakłóceń również ułatwia projektowanie systemu oraz znacznie podnosi jego niezawodność (jeśli któryś zasilacz ulegnie awarii to przestanie świecić tylko podłączony do niego obwód, a nie całość).

Po czwarte otrzymujemy nowe możliwości kontrolowania i zasilania tak rozproszonego systemu. Na przykład za pomocą kilku przekaźników / styczników możemy decydować które strefy mają działać, a które nie. Możemy również część zasilaczy podłączyć do czujek ruchu co spowoduje, że te strefy będą załączane na ruch ale tylko wtedy jeśli nadrzędny sterownik załączy światło. Dodatkowo po wykryciu ruchu światło zostanie załączone na jasność ustaloną przez sterownik i będzie można ją zmieniać.

Dlaczego właśnie nasze wzmacniacze?

Ponieważ na tle innych produktów dostępnych na rynku posiadają one szereg cech pozwalających na uzyskanie dodatkowych zalet:

  • Galwaniczna izolacja wejść od wyjść wzmacniacza zdecydowanie pomaga unikać problemów z pętlami masowymi, zasilaniem z rożnych faz, zakłóceniami, itp.
  • Układ cyfrowej regeneracji modulacji PWM na wejściach wzmacniacza pozwala na likwidację negatywnego wpływu długich połączeń, zakłóceń oraz wpływu innych odbiorników na przebieg sygnału sterującego.
  • Układy przeciwprzepięciowe i filtrujące na wyjściach skutecznie likwidują przepięcia generowane w systemie przez modulację PWM i potrafią zapobiec problemom z uszkodzeniami diod LED oraz zakłóceniami.
  • Kanały wyjściowe pracujące z prądami znacznie większymi niż możliwości konkurencji pozwalają na oszczędności dzięki zastosowaniu mniejszej liczby wzmacniaczy do obsługi podobnych mocy.
  • Możliwość montażu na szynie TH (TS) za pomocą opcjonalnych uchwytów P-12
  • Wysoka jakość i niezawodność poświadczona 5-cio letnią gwarancją