Ściemniacze dla oświetlenia LED

Do czego jest mi potrzebny ściemniacz LED?

Jeżeli chcemy światło jedynie załączać i wyłączać to ściemniacz wcale nie jest nam potrzebny. Jednak jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, co się dzieje ze światłem w naszym domu, biurze czy firmie to oczywiście tak. Czasy, kiedy światło to po prostu jedna lampa na środku pokoju już dawno minęły. Dzisiaj oświetlenie służy nie tylko do celów wyłącznie praktycznych (praca, czytanie, majsterkowanie) ale również jako dekoracja oraz sposób na stworzenie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu. Tego nie da się zrobić dobrze, bez użycia ściemniaczy pozwalających na płynną i bardzo dokładną regulację jasności w poszczególnych punktach lub obwodach.

Czy LEDy mogę ściemniać tradycyjnym ściemniaczem?

Niestety w większości przypadków bezpośrednio nie. Pośrednio umożliwi to nasz ściemniacz fazowy LED MLC-10. Niestety regulacja jasności oświetlenia opartego na technologii LED od strony napięcia 230 VAC nie jest już tak łatwa jak w przypadku tradycyjnych żarówek. Budowa niektórych źródeł światła LED przystosowanych do bezpośredniego zasilania z sieci elektrycznej najczęściej wręcz całkowicie uniemożliwia regulacje ich jasności i jedyny sposób aby mieć wtedy jakąkolwiek kontrolę nad jasnością w pomieszczeniu to dzielenie oświetlenia na sekcje i odpowiednie ich załączanie.

Jeśli jednak przed zakupem lub zakończeniem remontu poświęcimy odrobinę czasu na poznanie zasad ściemniania LED to przygotowując odpowiednio projekt oraz instalację elektryczną do sterowania LED po stronie niskiego napięcia stałego, to będziemy mieć pełną kontrolę nad światłem i to na wiele rożnych sposobów dzięki urządzeniom Enterius. Zachęcamy do lektury wielu artykułów technicznych, które przygotowaliśmy dla Państwa w dziale wsparcia technicznego.

Jak w praktyce wygląda regulacja jasności oświetlenia LED?

Przycisk dzwonkowy podwojny Jung umożliwia sterowanie dwoma ściemniaczami LED lub jednym sterownikiem LED RGBNajbardziej powszechną metodą jest przycisk lub większa ich ilość, które albo mogą być zamontowane na ścianie (w postaci typowych elektrycznych przycisków dzwonkowych) albo wmontowane w blaty, meble czy inne tego typu powierzchnie. Do takiego celu nadaje się najlepiej nasz malutki ściemniacz MD-1 lub bardziej zaawansowany ściemniacz EC-11D, który umożliwia wybór kilku sposobów reakcji na przyciski (między innymi sterowanie jednym lub dwoma przyciskami). Fabrycznie zaprogramowany jest najbardziej intuicyjny sposób regulacji za pomocą jednego przycisku, którego krótkie wciśnięcie włącza i wyłącza światło. Wciśnięcie i przytrzymanie powoduje regulację jasności w dół i w górę aż do puszczenia przycisku. Oczywiście instalator może zaprogramować inne sposoby reakcji.

Sterowanie dotykowe oświetleniem LEDŚciemniacz dotykowy EC-11DT pozwala na podłączenie prawie dowolnego metalowego elementu jako czujnik dotyku, a następnie kontrolę nad oświetleniem za pomocą dotykania tego metalowego przedmiotu. Jest to bardzo nowoczesne, efektowne oraz wygodne rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Niestety tego typu sterowanie dotykowe ma nieco wyższe wymagania dotyczące instalacji.

Elektroniczny potencjometr 1-10V pozwala na łatwą obsługę pokrętłem oświetlenia LED tak białego jak i RGBSporo istniejących lub projektowanych instalacji opiera się na standardzie 1-10V lub 0-10V. Jest to bardzo uniwersalny format analogowego sterowania ale niestety na razie dosyć słabo wspierany przez oświetlenie LED. Dlatego wielu projektantów lub instalatorów ma problem z podłączeniem oświetlenia diodowego do systemu lub urządzeń pracujących z analogowym sygnałem 0-10V lub 1-10V. Z pomocą przychodzi nasz ściemniacz EC-11V, który posiada wejście obsługujące oba standardy analogowego sterowania 0-10V. Co więcej do EC-11V można także podłączyć zwykły potencjometr aby za jego pomocą regulować jasność oświetlenia LED. Dodatkowe wejście reagujące na podanie masy rozszerza możliwości urządzenia o kolejne zastosowania.

Inteligentne sterowanie owietleniem LEDCoraz częściej stosuje się też inteligentne sterowniki dla całego budynku, które umożliwiają bardzo szerokie możliwości sterowania światłem. Takie systemy oparte są na cyfrowych sygnałach, za pomocą których wszystkie urządzenia komunikują się między sobą. Systemy cyfrowe oferują pełną kontrolę oraz elastyczność systemu sterowania, gdyż w każdym momencie można zmienić jego działanie poprzez przeprogramowanie konfiguracji systemu. Nic więc dziwnego, że zdobywają coraz większą popularność również wśród indywidualnych odbiorców. Coraz większa ilość naszych sterowników współpracuje z tego typu cyfrowymi systemami sterowania i tak na przykład sterownik EC-133DL umożliwia sterowanie oświetleniem LED za pomocą protokołu DALI. Z bardzo popularnym systemem DMX 512 współpracuje zaś nasz sterownik EC-133DMX, który pozwala na tworzenie bardzo zaawansowanych scen, animacji i wielu innych efektów świetlnych. System ten jest powszechnie stosowany do kontroli światła w teatrach, na scenach oraz w programach telewizyjnych.

Mój system sterowania oświetlenia nie działa z LED!

Niestety to dosyć powszechny problem w starszych systemach. Mamy jednak na to rozwiązanie. Wszyscy posiadacze ściemniaczy fazowych lub sterowników oświetlenia (na przykład Grafik Eye® oraz Homeworks® firmy Lutron) z pewnością docenią nasz nowy ściemniacz - interfejs fazowy MLC-10. Umożliwia on niedostępną dotąd opcję podłączenia oświetlenia LED i pełne sterowanie jego jasnością z poziomu typowych ściemniaczy lub sterowników fazowych opartych na triakach. Warunkiem jest aby dany ściemniacz lub sterownik fazowy posiadał pełne podłączenia zasilania, ponieważ MLC-10 nie będzie współpracował ze ściemniaczami podłączanymi zamiast wyłącznika szeregowo ze źródłami światła.

Uniwersalny odbiornik pilotów RF oraz IR
odbiornik pilotów rECeptor

Jak mogę sterować światłem z pilota?

Do większości naszych urządzeń sterujących dla LED można podłączyć  uniwersalny odbiornik pilotów rECeptor i tym samym uzyskać dodatkową możliwość zdalnego sterowania za pomocą prawie dowolnych pilotów radiowych lub pilotów na podczerwień pracujących w kodzie RC5. Co więcej, odbiornik pilotów można dowolnie programować i wykorzystać nie tylko z naszymi urządzeniami ale z każdym innym urządzeniem elektronicznym, które posiada wejścia sterujące reagujące na podanie masy!

Może również się zdarzyć, że obciążalność prądowa wyjść ściemniaczy okaże się za mała do Państwa instalacji. Wtedy wystarczy zastosować jeden lub więcej wzmacniaczy LED EPM-153 i w ten sposób tworzyć nawet gigantyczne instalacje oświetlenia LED kontrolowane z jednego miejsca.

Szczegółowe informacje na temat ściemniaczy LED naszej produkcji znajdują się w linkach po prawej stronie.