Sterownik scen świetlnych LED

 

EC-11S to niewielkich rozmiarów cyfrowy sterownik dla oświetlenia LED, który umożliwia bardzo łatwą oraz intuicyjną obsługę oświetlenia na zasadzie scen świetlnych. Urządzenie posiada 3 kanały wyjściowe o obciążalności 5 A każdy i umożliwia zaprogramowanie do 6 scen świetlnych. Ilość kanałów można zwiększać poprzez dodawanie kolejnych sterowników EC-11S do systemu. Najważniejsze cechy tego urządzenia są następujące:

 • EC-11S Polski sterownik LED ze scenami swietlnymi3 wyjścia typu OC
 • obciążalność prądowa 5 A/kanał
 • pamięć max. 6 scen
 • 6 wejść typu NO wyzwalających sceny
 • sceny statyczne lub dynamiczne
 • możliwość pracy jako sterownik RGB
 • łatwe łączenie wielu urządzeń
 • współpraca z systemami sterowania
 • małe rozmiary
 • opcjonalny uchwyt na szynę DIN
 • całkowicie polska produkcja
 • spełnia wszystkie normy i dyrektywy UE
 • 5 lat gwarancji

Sterownik EC-11S umożliwia zaprogramowanie do 6 scen świetlnych, które mogą być statyczne lub dynamiczne. Sceny statyczne programuje instalator lub użytkownik określając jasność każdego z 3 kanałów wyjściowych w danej scenie. Programowanie scen dynamicznych polega na wybraniu konkretnego programu efektów z listy fabrycznie zaprogramowanych scen dynamicznych. W zależności od rodzaju podłączonego oświetlenia LED sceny te określają jasność każdego z kanałów (dla 3 obwodów jednokolorowych) lub kolor wypadkowy (dla systemu RGB).

Wyboru danej sceny można dokonać na kilka sposobów, w zależności od zaprogramowanego trybu sterowania. W obecnej wersji oprogramowania sterownik EC-11S udostępnia 4 tryby sterowania:

 1. W trybie 1 dana scena jest załączona tak długo, jak masa obecna jest na odpowiadającym wejściu. Tego typu sterowanie sprawdzi się przy współpracy na przykład ze sterownikami PLC lub podobnymi.
 2. W trybie 2 krótki impuls masy na wejścia od 1-5 załącza odpowiadającą scenę, a podanie impulsu masy na wejście 6 wyłącza oświetlenie. Dzięki temu możemy wykorzystać dowolne przyciski mono-stabilne (dzwonkowe) do łatwego sterowania oświetleniem.
 3. Tryb 3 działa podobnie jak tryb 2 ale aktywne jest wszystkich 6 scen i aby wyłączyć oświetlenie trzeba podać dłuższy impuls na dowolne wejście (czyli przytrzymać dowolny przycisk dłużej niż sekundę).
 4. W ostatnim trybie działają tylko wejścia 1 oraz 2, które zmieniają sceny sekwencyjnie. Pozwala to na stosunkowo łatwą obsługę dwoma przyciskami oraz za pomocą pilotów lub systemów sterowania, które posiadają tylko 2 kanały.

Sceny świetlne to bardzo wygodna i łatwa forma sterowania oświetleniem. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk aby całe pomieszczenie dostosowało swoje oświetlenie do danej czynności. Po jej wykonaniu wciskamy przycisk obok i znów całe oświetlenie dostosowuje się do nowych wymagań. Pojedynczy sterownik EC-11S może zapamiętać aż 6 takich scen świetlnych dla 3 rożnych obwodów. Dokładając kolejne sterowniki EC-11S możemy zwiększyć ilość obsługiwanych obwodów i w ten sposób obsługiwać nawet bardzo duże pomieszczenia z nieograniczoną ilością obwodów. Co więcej część sterowników EC-11S może obsługiwać obwody jednokolorowe, a część obwody RGB dając nam praktycznie nieograniczone możliwości malowania światłem i tworzenia niepowtarzalnej atmosfery, którą możemy całkowicie odmienić za naciśnięciem jednego przycisku. A to nie wszystkie możliwości EC-11S bo przecież potrafi on również odtwarzać sceny dynamiczne, czyli takie, w których jasność lub kolor nie są stałe tylko zmieniają się w czasie. Nie ma na rynku drugiego urządzenia o tak małych rozmiarach i tak niskiej cenie, które potrafiłoby tak wiele!

Do EC-11S można podłączyć nie tylko przyciski ale również wyjścia przekaźnikowe, OC (otwarty kolektor) oraz wszystkie inne pracujące na zasadzie bezpotencjałowej. Dzięki temu sceny możemy wywoływać również z pilota, sterowników PLC, systemu alarmowego czy innych systemów sterowania oświetleniem. Należy jedynie pamiętać aby masa podawana na wejścia 1-6 nie różniła się potencjałem więcej niż 0.4 V od masy sterownika.

W przypadku gdyby obciążalność wyjść EC-11S okazała się niewystarczająca, wystarczy podłączyć do niego jeden lub kilka wzmacniaczy LED EPM-153, które umożliwią podłączenie teoretycznie nieograniczonego obciążenia. Opcjonalny uchwyt montażowy P-11 zapewni prosty i szybki montaż sterownika na szynie DIN (zwanej też TS-35 lub TH-35) w każdej szafie czy rozdzielni elektrycznej.

Polski produktNasze urządzenia są projektowane i produkowane w Polsce z komponentów najwyższej jakości. Doświadczony zespół projektantów oraz współpraca z naukowcami z Politechniki Krakowskiej gwarantuje wysoką jakość, funkcjonalność oraz bezawaryjności urządzeń Enterius, na potwierdzenie czego oferujemy Państwu aż 5 lat pełnej gwarancji!

 

Dane techniczne:
aktualna wersja
3.0
od 10.2013
 • Napięcie zasilania: 12 VDC ±20%
 • Max. pobór prądu: (bez obciążenia)
 • Pobór prądu w trybie uśpienia: < 6 mA
 • Zakres temperatur pracy: -15… +55 ºC
 • Ilość kanałów wyjściowych: 3
 • Typ kanałów wyjściowych: OC (podające masę)
 • Obciążalność prądowa wyjść: 5 A / kanał
 • Rozdzielczość sterowania PWM: 8 bit
 • Częstotliwość PWM: 550 Hz
 • Wymiary (D x S x W): 63 x 36 x 16 mm

 

UWAGA! Na zamówienie wykonujemy EC-11S w wersji na 24 VDC o obciążalności wyjść 2.5 A. Cena bez zmian, czas realizacji 3-5 dni roboczych.
 

Schematy połączeń:

Schematy połączeń EC-11S z:Aby zobaczyć pełny opis schematu przytrzymaj kursor nad jego nazwą...

Dostępne schematy:

EC-11S(1) + EPM-153(1) + Zasilacz(1)


Powiązane artykuły techniczne:

logo_parp.gif
Projekt urządzenia dofinansowany ze środków publicznych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z programu: "Wsparcie w ramach dużego bonu".
Tytuł projektu: "Opracowanie specjalistycznych sterowników LED scen świetlnych oraz sterowanych protokołem DALI z wyjściami PWM"
Projekt realizowany przy współudziale naukowców z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej.