Sterowniki LED (RGB oraz wielokanałowe)

Sterowniki oświetlenia z serii EC-11
Sterowniki oświetlenia z serii EC-11

Co to jest sterownik LED?

Sterownik LED zwany także kontrolerem to urządzenie elektroniczne, które w sposób automatyczny lub półautomatyczny czuwa nad określonymi parametrami oświetlenia diodowego. Najczęściej parametrem tym jest jasność, która w połączeniu z funkcją czasu oraz wieloma kanałami daje możliwości osiągania wielu różnych efektów świetlnych. Najprostszą więc formą sterownika jest zwykły ściemniacz. Zwykło się jednak urządzenia służące wyłącznie do prostej regulacji jasności nazywać ściemniaczami, a wszystkie pozostałe, umożliwiające tworzenie bardziej zaawansowanych efektów świetlnych sterownikami lub kontrolerami LED.

Do czego jest potrzebny sterownik LED?

Generalnie są dwie sytuacje, w których zamiast ściemniacza potrzebujemy sterownika LED. Pierwsza to wszelkiego rodzaju efekty świetlne polegające na animacji światła (węże świetlne, "biegające światełko", efekt pasa startowego, programowane sceny świetlne, itp.). Proste efekty można czasem uzyskać ze ściemniaczy, jeśli są wielokanałowe. Na przykład sekwencyjne (kolejne) zapalanie i gaszenie światła można zaprogramować w ściemniaczu EC-11D. Do tych bardziej skomplikowanych potrzebny jest jednak sterownik LED, taki jak EC-11S, który pozwala na programowanie do 6 scen świetlnych tak statycznych jak i dynamicznych.

Druga sytuacja kiedy sama regulacja jasności przez ściemniacz LED nie wystarcza to systemy RGB, które wymagają kontroli nie tylko jasności ale również koloru. Co więcej jeśli kolor ten ma się automatycznie zmieniać to potrzebujemy sposobu na kontrolowanie tych zmian. Wtedy przyda się sterownik LED RGB, który w zależności od modelu umożliwi nam stworzenie mniejszych lub większych instalacji wielokolorowego oświetlenia LED. Do prostych instalacji idealny będzie sterownik EC-11RGB w nowej wersji 2.0, który posiada wiele wbudowanych i w pełni dynamicznych programów efektów, które można kontrolować za pomocą zaledwie dwóch przycisków. Programy efektów oferują szeroką paletę efektów od spokojnych i płynnych przejść między kolorami do zwariowanych efektów dyskotekowych. Każdy program można zatrzymać w dowolnym momencie, zmieniać prędkość odtwarzania lub jasność ogólną. Ponadto w nowej wersji sterownika RGB dołożyliśmy tryb programowania, w którym można określić opcje pamięci, reakcję na zasilanie oraz zachowanie się wyjść.

Dla większych i bardziej skomplikowanych instalacji oświetlenia LED odpowiedni będzie sterownik EC-133 DL, który dzięki interfejsowi DALI umożliwia tworzenie zaawansowanych instalacji LED RGB lub jednokolorowych o praktycznie dowolnym sposobie sterowania i nawet 63 niezależnych obwodach.

Bardzo duże i wymagające instalacje oświetlenia LED nie obejdą się bez sterownika LED EC-133DMX, który współpracuje z protokołem DMX 512 i w ten sposób umożliwia budowanie na prawdę ogromnych i skomplikowanych instalacji oświetlenia sterowanych w sposób cyfrowy.

Uniwersalny odbiornik pilotów RF oraz IR
odbiornik pilotów rECeptor

Do większości naszych sterowników LED można podłączyć uniwersalny odbiornik zdalnego sterowania rECeptor i tym samym uzyskać dodatkową możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilotów radiowych lub tych, pracujących w podczerwieni (np.: pilot od TV). Tym bardziej, że odbiornik pilotów można dowolnie programować i wykorzystać nie tylko z naszymi urządzeniami ale z każdym innym urządzeniem elektronicznym, które posiada wejścia sterujące reagujące na podanie masy! Odbiornik rECeptor działa praktycznie ze wszystkimi pilotami radiowymi pracującymi na częstotliwości 432,92 Mhz z kodowaniem Keeloq®.

A jeśli zdarzy się tak, że obciążalność prądowa wyjść sterowników okaże się za mała do Państwa instalacji to wystarczy zastosować jeden lub więcej wzmacniaczy LED EPM-153 i w ten sposób tworzyć nawet gigantyczne instalacje oświetlenia LED kontrolowane z jednego miejsca.

Szczegółowe informacje o naszych sterownikach LED znajdują się w linkach po prawej stronie.