Drivery prądowe LED

Driver LED ED-700
Driver LED ED-700

Co to jest ten "drajwer" LED?

Diody LED to elementy elektroniczne, które wymagają stabilizacji lub przynajmniej ograniczania prądu pracy. W najprostszych przypadkach i dla diod o małej mocy zazwyczaj wystarczają rezystory (jak to ma miejsce w taśmach LED). Niestety diody LED większej mocy są znacznie bardziej wymagające i w ich przypadku rezystory się nie sprawdzają po pierwsze dlatego, że nie zapewniają stabilizacji prądu a po drugie dlatego, że mają bardzo małą sprawność i tracą dużo mocy na niepotrzebne grzanie się.

Dlatego w profesjonalnych rozwiązaniach (a także amatorskich ale wymagających niezawodności) stosuje się drivery prądowe, czyli nic innego jak układy elektroniczne ograniczające oraz stabilizujące prąd pracy diod LED. Driver LED ma więc za zadanie utrzymywać identyczną wartość prądu zasilającego diodę bez względu na zmiany napięcia zasilania.

Dlaczego nasze drivery LED są lepsze od innych?

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń o mocno zróżnicowanych parametrach. Większość z nich posiada jednak poważną wadę - nie współpracują bezpośrednio ze ściemniaczami LED. Nawet jeśli posiadają dodatkowe wejście sygnału PWM do regulacji jasności to wejście to wymaga sygnału z aktywnym plusem podczas gdy właściwie wszystkie ściemniacze oraz sterowniki LED mają na wyjściu sygnał PWM z aktywnym minusem.

W naszych stabilizatorach LED wejście służące do ściemniania za pomocą sygnału PWM obsługuje dowolną polaryzację umożliwiając w ten sposób współpracę ze wszystkimi sterownikami LED dostępnymi na rynku oraz dodatkowo ze wszystkimi innymi źródłami sygnału PWM!

Ponadto nasze drivery są zbudowane w oparciu o specjalnie selekcjonowane elementy o bardzo wysokiej jakości, które gwarantują ogromną niezawodność, bardzo dużą sprawność drivera oraz nieporównywalnie mniejsze wydzielanie ciepła niż większość dostępnych rozwiązań. Aktywnie pomaga w tym zaawansowany projekt płytki PCB urządzeń podnoszący ogólną sprawność a także minimalizujący generowanie zakłóceń EMC.

Uniwersalny odbiornik pilotów RF oraz IR
ściemniacz LED EC-11D

Ściemnianie diod power LED to już nie problem.

Do wszystkich driverów LED produkcji Enterius można podłączyć ściemniacze lub sterowniki LED pracujące z modulacją PWM o dowolnej polaryzacji i tym samym uzyskać pełną regulację jasności lub koloru w przypadku systemów LED RGB. Właściwą polaryzację sygnału sterującego wybiera się za pomocą zworki na płytce drivera LED oraz podłączenia sygnału do właściwej kostki połączeniowej. Zakres dopuszczalnych częstotliwości sygnału PWM jest bardzo szeroki co dodatkowo powiększa możliwości współpracy z innymi sterownikami lub ściemniaczami LED. Co więcej w przypadku ściemniaczy o niskiej częstotliwości PWM (które mogą powodować efekt migotania) po podłączeniu ich do naszego drivera efekt migotania zniknie z uwagi na inną metodę regulacji jasności.

Oczywiście nasze stabilizatory prądu mogą również pracować w układzie bez regulacji jasności (zdjęta zworka) i wtedy zawsze jasność ustawiona jest na 100% przy danym prądzie diody. Tak więc praktycznie jeśli tylko stosują gdzieś Państwo diody Power LED to zawsze nasze drivery zapewnią im maksymalne bezpieczeństwo oraz pełne wykorzystanie możliwości sterowania.

Szczegółowe informacje na temat driverów LED produkcji Enterius znajdują się w linkach po prawej stronie.