Enterius LED Wire CalcPoszukujesz osprzętu wysokiej jakości do sterowania oświetleniem LED?

Enterius - polski producent systemów sterowania LED


Projektujemy i produkujemy niezawodne urządzenia dla profesjonalistów. Kliknij na logo i poznaj naszą ofertę.

 

Kalkulator LED


Liczenie na podstawie:


Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z instalacjami oświetlenia LED musisz koniecznie przeczytać nasze artykuły techniczne. Poniższy przycisk przeniesie Cię na nasza stronę z artykułami:

Artykuły o oświetleniu LED

Instrukcja obsługi


Jak korzystać z kalkulatora przekroju przewodów dla LED

Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED pomaga maksymalnie uprościć projektantom oraz instalatorom właciwy dobór okablowania. Wystarczy wpisać podstawowe parametry obwodu oświetlenia LED, a kalkulator policzy minimalny przekrój przewodów, jakie należy zastosować aby nie było problemów ze spadkami napięcia na diodach LED, z grzaniem się przewodów lub z zakłóceniami.

Obsługa kalkulatora jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przy podawaniu długości przewodów należy uwzględnić całkowitą ich długość, tzn. od zasilacza, przez sterownik/ściemniacz (jeśli występuje) aż do najdalszego punktu zasilania. Jeśli dany system jest podzielony na kilka obwodów, to dla każdego obwodu należy policzyć przewody osobno. W przypadku systemu RGB ze wspólnym plusem należy uwzględnić fakt, że przewodem doprowadzającym wspólny plus płynie 3 razy większy prąd niż w każdym z pozostałych przewodów doprowadzających minusy poszczególnych kolorów. Warto również pamiętać, że zawsze lepiej zastosować zbyt gruby niż zbyt cienki przewód, zwłaszcza w instalacjach z modulacją PWM (czyli z regulowaną jasnością lub kolorem).

Początkującym mocno polecamy przeczytanie wszystkich artykułów technicznych dostępnych na stronie enterius.pl przed pierwszą instalacją.

UWAGA! Jeżeli w wyniku obliczeń pokaże się # >16! oznacza to, że minimalny przekrój przewodu powinien być większy niż 16mm2! W takiej sytuacji radzimy przeprojektować system (na przykład przez rozproszenie zasilaczy lub sterowników) zamiast zwiększać przekrój przewodów, który już w wersji 16mm2 jest gigantyczny!

Przy okazji zapewniamy, że wyniki podawane przez kalkulator są poprawne, mimo że czasem mogą budzić zdziwienie u osób nie związanych z technologią LED! Ze względu na mocno nielinową zależność jasności od napięcia w diodach LED trzeba znacznie bardziej dbać o spadki napięć i dlatego kalkulator liczy je ze znacznie mniejszym marginesem niż dla tradycyjnych instalacji oświetleniowych.


Generalnie należy tak projektować instalacje LED aby jak najbardziej rozpraszać obwody i ograniczać prądy oraz długości przewodów. Jest to szalenie ważne zwłaszcza dla instalacji pracujących z modulacją PWM, która powoduje generowanie zakłóceń w przypadku dużych prądów i długich przewodów. Zakłócenia te poza negatywnym wpływem na inne instalacje czy sygnały radiowe mogą również uszkadzać diody LED (przepięcia generowane w obwodach)! Dlatego zalecamy rozpraszanie obwodów na kilka mniejszych, stosowanie jak najkrótszych połączeń oraz bardzo dokładny dobór przekroju przewodów. Takie działania nie tylko uchronią Państwa przed uszkodzeniem diod czy problemami z komunikacją bezprzewodową ale również zminimalizują zjawisko magnetostrykcji w zasilaczach oraz tranzystorach mocy wyjść sterowników i wzmacniaczy LED. Zjawisko to przy długich przewodach, dużych prądach i modulacji PWM powoduje generowanie sygnałów akustycznych przez niektóe elementy elektroniczne w postaci buczenia lub piszczenia zależnego od częstotliwości PWM!